Żeglarstwo – sport, który pozytywnie uzależnia

Żeglarstwo - sport, który pozytywnie uzależnia

Spis treści

Sport zajmuje ważne miejsce w życiu wielu Polaków. Jedni zajmują się nim zawodowo, inni natomiast uprawiają go czysto rekreacyjnie. Trudno doliczyć się wszystkich dziedzin sportu znanych ludzkości, co czyni go tak wyjątkowym. Sport jako zjawisko socjologiczno-kulturowe odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu współczesnego świata i ciężko wskazać drugi tak uniwersalny obszar życia , który jednoczyłby nie tylko pokolenia, ale również znosiłby podziały między poszczególnymi grupami społecznymi. Polska jako kraj o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu to idealne miejsce do uprawiania wielu dziedzin sportu. Coraz bardziej popularne staje się żeglarstwo, które może uprawiać niemal każdy, a wiek nie jest tutaj żadną przeszkodą.

Żeglarstwo – pasja na całe życie

Kto już raz spróbuje swoich sił w żeglarstwie, ten już pozostaje z nim związany do końca swojego życia. Tak przynajmniej wygląda historie osób, które z czystej ciekawości lub z polecenia znajomych zdecydowały się spróbować swoich sił w sporcie o tak bogatych tradycjach. Żeglarstwo daje niesamowite poczucie wolności, które uzależnia bardziej niż niejeden narkotyk. Dlatego zarówno początkujący żeglarze, jak i ci z wieloletnim doświadczeniem z niecierpliwością wyczekują pierwszych ciepłych dni idealnych na pierwsze krótkie rejsy po polskich akwenach.

Żeglarstwo – sport dla każdego

Choć w świadomości społecznej żeglarstwo wciąż postrzegane jest jako sport wodny dla silnych i rosłych mężczyzn, to rzeczywistość okazuje się znacznie bardziej łaskawa. Adeptem żeglarstwa może zostać prawie każdy, niezależnie od płci czy wieku. Oczywistą sprawą jest, że istnieją ograniczenia wiekowe, które wynikają tylko i wyłącznie z indywidualnych predyspozycji fizycznych. Tak czy inaczej, żeglarstwo staje się coraz popularniejszą formą aktywnego wypoczynku dla całych rodzin, ale również dla osób preferujących obcowanie z naturą jedynie w towarzystwie swoich myśli.

Zobacz także: http://www.fakteo.pl/motoryzacja-hobby-dla-kazdego/

Żeglarstwo – kształtowanie charakteru

Wielu miłośników żeglarstwa zawdzięcza swojej pasji nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Żeglarstwo rekreacyjne może i uchodzi za przyjemną formę spędzania czasu wolnego, ale wymaga również niezwykłego opanowania i kontrolowania swoich emocji, zwłaszcza gdy na pokładzie znajdują się inni członkowie załogi.

Hart ducha i determinacja to cechy jakich należy szukać u najlepszych żeglarzy. Takimi może się pochwalić Robert Szustkowski – odnoszący spektakularne sukcesy polski biznesmen, którego obecnie zdecydowanie częściej możemy oglądać w stroju żeglarskim niż w garniturze. Szustkowski wraz ze swoim zespołem R-Six Team uczestniczy w najbardziej prestiżowych regatach na świecie. Pierwsze miejsce w regatach Multihull Cup Regatta (2016), dwukrotne zdobycie pucharu karaibskich zawodów Antigua Sailing Week (2017, 2018) czy wywalczenie drugiego miejsca w regatach Rolex Fastnet Race (2017) to tylko niektóre z licznych osiągnięć Szustkowskiego i jego załogi na arenie międzynarodowej.

Warto również dodać, że Robert Szustkowski świetnie radzi sobie nie tylko za sterem katamaranu, ale również za kierownicą samochodu rajdowego. Kibice śledzący wydarzenia z Rajdu Dakar z pewnością wiedzą, że polski żeglarz i rajdowiec zapisał się w złotymi zgłoskami na kartach historii polskiego motosportu zajmując w tegorocznej edycji wyścigu świetnie 18. miejsce wśród ciężarówek. Jeszcze żadna polska ekipa w tej kategorii nie ukończyła Dakaru w tak świetnym stylu.

Powiązane artykuły