Na czym polega frezowanie?

Spis treści

Frezowanie to jeden z podstawowych procesów obróbki skrawaniem, który pozwala na uzyskanie powierzchni o różnych kształtach oraz wymiarach. W artykule zapoznamy się z tym, na czym polega frezowanie, jakie są jego rodzaje oraz jakie są zastosowania tego procesu w przemyśle.

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie to proces wytwarzania elementów mechanicznych poprzez usuwanie materiału za pomocą narzędzia obrotowego, zwanego frezem. arzędziem wieloskrawającym, co oznacza, że posiada więcej niż jedną krawędź skrawającą. Frez jest nProces ten może być wykonywany na różnych maszynach, jednak w kontekście niniejszego artykułu omówimy frezowanie wykonywane na frezarkach konwencjonalnych.

Frezarka konwencjonalna to maszyna, która nie jest sterowana komputerowo. Jest to stary typ maszyny, jednak nadal powszechnie stosowany w przemyśle. W czasie frezowania frezer kieruje i kontroluje ruchy suwaka za pomocą dźwigni i pokręteł manualnie.

Rodzaje frezowania

 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje frezowania: frezowanie czołowe i frezowanie obwodowe. Oba typy różnią się od siebie kierunkiem skrawania oraz zastosowaniami.

Frezowanie czołowe

Frezowanie czołowe polega na usuwaniu materiału przy jednoczesnym przemieszczeniu freza wzdłuż osi jego obrotu. W wyniku takiego frezowania uzyskujemy powierzchnię prostopadłą do osi obrotu freza. Często stosowane jest w celu tworzenia rowków, kieszeni czy też prostokątnych otworów w obrabianym elemencie.

Frezowanie obwodowe

Frezowanie obwodowe to proces, podczas którego frez porusza się równolegle do obrabianej powierzchni. W wyniku tego procesu uzyskujemy powierzchnię równoległą do osi obrotu narzędzia. Zastosowania tego rodzaju frezowania obejmują między innymi wykonywanie nacinania, profilowania oraz wytwarzanie powierzchni płaskich.

Narzędzia frezarskie

W procesie frezowania wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia skrawające o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach. Głównymi typami frezów są:

– Frezy cylindryczne – stosowane do frezowania obwodowego, gdzie wymagane jest precyzyjne prowadzenie narzędzia względem obrabianej powierzchni.

– Frezy płytkowe – używane do frezowania czołowego, zapewniają wysoką wydajność oraz jakość skrawania.

– Frezy kształtowe – przeznaczone do frezowania profili o różnych kształtach oraz do tworzenia rowków. Jedną z firm, która zajmuje się frezowaniem, jest Kontar.

Powiązane artykuły