Choroba Raynauda – objawy, leczenie i przebieg

Zespół Raynauda

Spis treści

Objawy choroby Raynauda wydają się czymś normalnym w obecnych czasach. Marznięcie małżowin usznych i nosa w okresie zimowym to nic nadzwyczajnego, natomiast drętwienie palców u stóp i rąk może być oznaką reumatyzmu. Jednak mogą być oznaką zachorowania właśnie na zespół Raynauda. Jakie przebiega choroba? Jak ją leczyć?

Co to jest zespół Raynauda?

Zespół Raynauda to zaburzenia naczynioworuchowe, które charakteryzują się nagłym blednięciem, a następnie zasinieniem i zaczerwienieniem palców u stóp i rąk, któremu dosyć często towarzyszy bolesny ucisk i zdrętwienie. Objaw Raynauda można podzielić na dwie grupy:

  • pierwotną, czyli chorobę Raynauda
  • wtórną, czyli towarzyszącą innym chorobom, która dosyć często określana jest jako zespół Raynauda

Choroba ta jest bardzo rzadka, gdyż dotyczy około trzech procent całej populacji, jednak na obszarach gdzie panuje zimniejszy klimat zapadalność na nią wynosi aż trzydzieści procent. Najczęściej dotyka ona kobiety oraz mężczyzn w wieku między piętnastym a czterdziestym piątym rokiem życia.

Jak rozpoznać chorobę Raynauda?

Lekarz diagnozuje chorobę na podstawie badań przedmiotowych oraz dodatkowych, które mają go tylko utwierdzić w prawidłowej ocenie. Rozpoznanie objawów, szczególnie u osób z grupy ryzyka, upoważnia nawet do postawienia diagnozy, jaką jest zespół Raynauda.

Najczęściej w gronie osób, u których pojawił się objaw Raynauda, stwierdzono pojawienie się zmian troficznych oraz układowych chorób tkanki łącznej. Lekarze niekiedy wykonują także próby prowokacyjne. Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku ludzi, u których występuje napadowe blednięcie palców wszystkich kończyn.

Jak leczyć objawy Raynauda?

W przypadku osób, u których zdiagnozowano pierwotną formę objaw Raynauda nie stosuje się żadnej terapii. Jeśli jest to natomiast postać wtórna wymagane jest odpowiednie leczenie, które zazwyczaj jest nieskuteczne. Choroba jest niezwykle oporna na działanie różnego rodzaju środki farmakologiczne.

Lekarz jednak zazwyczaj stosuje profilaktykę w postaci udzielania instrukcji, które mogą zapobiegać występowaniu objawów Raynauda. Zaliczyć do niej można:

  • zmniejszenie ekspozycji na zimno
  • rzucenie palenia
  • odstawienie antykoncepcji
  • odstawienie leków powodujących obkurczenie naczyń krwionośnych
  • ograniczenie spożywania napojów z zawartością kofeiny

Powiązane artykuły