E-recepta – rewolucja, która ułatwi życie

E-recepta dla chorego

Spis treści

Od 8 stycznia w życie weszły e-recepty, które całkowicie zastąpią te na papierze. W niektórych miastach były one obecne już ubiegłego roku i zostały bardzo dobrze przyjęte. Wiele osób chwali sobie nowoczesne rozwiązanie, a w szczególności osoby starsze, które nie muszą martwić się tym, że zapomniały kartki z lekarstwami. Co ważne, wraz ze wdrożeniem e-recept nastąpiła zmiana w funkcjonowaniu aptek, które będą uznawać tylko dokument elektroniczny.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to dokument elektroniczny, który otrzymuje pacjent mailowo lub w formie SMSa. Celem jej wprowadzenia są korzyści, które ona niesie zarówno dla lekarzy, jak i osób do nich się udających.

Ponadto chory, który dostanie e-receptę będzie miał do niej cały czas wgląd chociażby na telefonie. Istotne jest także to, że będzie można ją realizować w kilku aptekach i nie będą wymagane jej odpisy. Dużym atutem, który zauważyli lekarze to możliwość podglądu w systemie leków, jakie pacjent wcześniej przyjmował oraz historię jego leczenia.

W jaki sposób jest wystawiana e-recepta?

Podczas wizyty u lekarza będzie on wystawiał e-receptę, która następnie trafi na numer telefonu pacjenta w formie SMSa lub na e-mail. Specjalista może również wydrukować dokument w przypadku, gdy chory nie będzie miał innej możliwości odebrania go.

Niektórzy właściciele portali informacyjnych stworzyli nawet specjalne platformy, gdzie można założyć konto, a następnie odbierać e-recepty. Dodatkowo zostaje ona także zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta, więc w razie usunięcia wiadomości będzie można w szybki i łatwy sposób znów ją pobrać.

Jak realizować nowe recepty i co z ich poprzedniczkami?

Wykupienie recepty nie jest niczym skomplikowanym. W przypadku wydrukowanego dokumentu realizuje się go tak jak to było ze starymi kartkami. Natomiast plik, który został wysłany na telefon lub e-mail należy otworzyć i pokazać farmaceucie, który następnie sprawdzi dane i wyda lekarstwa.

Tradycyjne recepty będzie jeszcze można spotkać, jednak tylko w określonych przypadkach. Papierowy dokument zostanie wystawiony osobom, które nie mają ustalonej tożsamości, co jest bardzo rzadką sytuacją, ale się zdarzającą. Ponadto brak prądu czy dostępu do systemu również będzie predysponowało do wydania tradycyjnej recepty.

Powiązane artykuły