EKG wysiłkowe – kiedy warto je wykonać?

badania serca

Spis treści

badania sercaW dzisiejszych czasach choroby serca zaliczono do chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że zapada na nie coraz więcej osób w wyniku zmian w świecie i społeczeństwie. Można spotkać się z tego typu dolegliwościami u ludzi w młodym wieku. Żeby uniknąć problemów, trzeba się regularnie badać.

Badania kardiologiczne – lepiej zapobiegać niż leczyć

Jednym z badań, jakie warto wykonać przy podejrzeniu problemów z sercem, jest ekg wysiłkowe w Chojnicach. Pozwoli ocenić, czy praca serca jest miarowa, typowa dla zdrowego narządu, czy też pojawiają się objawy arytmii. Żeby poddać się takiemu badaniu, należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.

Najprostsze badania kardiologiczne w Chojnicach można zrealizować w dowolnej przychodni lub szpitalu. Wskazaniem do nich jest uczucie zmęczenia lub duszności mimo braku wysiłku, utrzymujący się kaszel, zawroty głowy, uderzenia gorąca. Te nieswoiste objawy mogą wiązać się z chorobą serca.

Kardiolog czy internista – do kogo się udać?

Profesjonalna opieka kardiologiczna w Chojnicach pozwala wcześnie wykryć i skutecznie leczyć różne dolegliwości związane z sercem. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy warto zwrócić się do lekarza oraz jaki to powinien być lekarz. We wstępnej diagnozie pomoże internista, ale później potrzebny jest kardiolog.

Na EKG wysiłkowe kierowani są pacjenci w różnym wieku. Inna opcja takiego badania to EKG spoczynkowe w Chojnicach, które może być wykonane nawet w domu. Niektóre karetki mają na wyposażeniu odpowiedni sprzęt. Lekarz rodzinny podczas wizyty ma ograniczone możliwości z uwagi na rozmiary urządzenia.

USG serca – kiedy wykonać?

Innym badaniem oprócz EKG jest USG serca. Można też zrealizować np. badanie holterowskie w Chojnicach, przeważnie jednak trzeba pozostać w szpitalu przez dobę. Czasami można normalnie chodzić z holterem, ale większość lekarzy zaleca pobyt stacjonarny.

Podsumowując, o EKG wysiłkowym lub innych wersjach tego badania warto pomyśleć jak najwcześniej, gdy tylko pojawią się podejrzane objawy. Niektóre są nieswoiste, ale gdy dojdzie do większych problemów, będzie już za późno na zwalczenie choroby.

Powiązane artykuły