Inteligentny monitoring – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Kamery wideo

Spis treści

Monitoring zazwyczaj kojarzy się z kamerami znajdującymi się w sklepach i magazynach. Urządzenia, które mają chronić klientów indywidualnych oraz ich mienie zazwyczaj są małe, jednak ich montaż jest znacznie bardziej skomplikowany, a sam sprzęt ma dosyć wysoką cenę. Na szczęście rozwój technologii doprowadził do tego, że powstał nowy rodzaj ochrony – inteligentny monitoring. Co to jest i jak działa?

Inteligentny monitoring – co to jest?

Inteligentny monitoring to rozwiązanie dla indywidualnych klientów, którzy chcą w należyty sposób zadbać o zabezpieczenie swojego domu. Montowane w pomieszczeniach kamery mają kąt widzenia wynoszący 130 stopni i są stale podłączone do internetu. Dzięki temu domownik jest w stanie na bieżąco przy pomocy smartfona lub laptopa sprawdzać co się dzieje w jego domu.

Wraz z systemem monitorowania w pakiecie znajduje się aplikacja, która posiada wiele funkcji. Odpowiednie ustawienie opcji sprawia, że nawet najmniejszy ruch zarejestrowany przez kamerę wywoła natychmiastowe wysłanie powiadomienia na smartfon. Obraz z urządzeń może być przechowywany w chmurze lub na karcie pamięci.

Jak działa inteligentny monitoring?

Działanie inteligentnego monitoringu opiera się na złożonym systemie kamer, które muszą być podłączone do internetu. Dzięki temu można na bieżąco śledzić obraz z obserwowanych pomieszczeń, a w razie potrzeby błyskawicznie zareagować. Rozwój technologii sprawił, że obecnie na rynku istnieje wiele modeli urządzeń przechwytujących obraz. Można więc wybrać taki, który będzie miał fotopułapkę, detektor ruchu i dźwięku, czy też wszystkie te możliwości w jednym.

Większość najnowszych kamer do monitoringu ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję, jaką jest kompresja danych. Oznacza to, że zachowują wysoką jakość obrazu jednocześnie zmniejszając objętość pliku z nagraniem. Wraz z całym systemem obserwacyjnym użytkownik otrzymuje specjalną aplikację, którą może zainstalować na telefonie. Przy jej pomocy może zmieniać kąt ustawienia kamery oraz robić zdjęcia.

Kto powinien korzystać z inteligentnego monitoringu?

Inteligentny monitoring to system, który jest przeznaczony głównie do firm, jednak coraz częściej zaczynają z niego korzystać klienci indywidualni. Sprawdzi się on wielu różnych sytuacjach jak choćby wyjazd na urlop. Zamiast powierzać komuś pieczę nad mieszkaniem, można samemu monitorować w nim sytuację na bieżąco.

Bardzo często dzięki takiemu oprogramowaniu można śledzić jak zachowują się dzieci, gdy opiekuje się nimi niania, która rodzi pewne podejrzenia o złe traktowanie pociech. Podsumowując, inteligentny monitoring nie tylko pozwoli zadbać o bezpieczeństwo domu, ale także sprawdzić jak swoje zadania wykonują zatrudnieni pracownicy.

Powiązane artykuły