W ostatnich latach można było zaobserwować wzmożoną działalność służb leśnych zajmujących się pozyskiwaniem drewna w różnych regionach. Prace nie byłyby jednak komfortowe, gdyby nie wykorzystywano specjalistycznego sprzętu umożliwiającego sprawną realizację określonych zadań. Wśród narzędzi stosowanych w przemyśle drzewnym wymienia się chwytaki – czym są i do czego służą?
Prosta rola chwytaków do drewna
O funkcjonalności narzędzia częściowo świadczy sama jego nazwa. Chwytak służy bowiem złapaniu drewna w postaci stosu gałęzi, kłody czy kilku ściętych drzew i przełożeniu ich w wyznaczone miejsce lub załadowaniu na samochód ciężarowy. Narzędzie działa z dużą precyzją i w sposób bezpieczny transportuje drewno.
Nieco bardziej skomplikowaną odmianą podstawowej wersji chwytaka jest chwytak do drewna z rotatorem. Dzięki obrotnicy, jak inaczej określa się rotator hydrauliczny, możliwy jest ruch obrotowy narzędzia, co przekłada się na wydajność prowadzonych czynności. Rotator powoduje, że możliwe jest sterowanie chwytakiem i kierowanie go w odpowiednią stronę, co też poszerza funkcjonalność osprzętu.
Działanie chwytaka do drewna
Rola chwytaka jest dość prosta i również sam mechanizm do wybitnie skomplikowanych nie należy. Aby chwytak do drewna mógł przysłużyć się podczas prac leśnych, musi zostać zamontowany na odpowiednim pojeździe. Mowa o samo załadowczych ciągnikach do zrywki, forwarderach, oraz dłużycach do drewna, czyli długich odkrytych naczepach, na które ładuje się drewno, by móc następnie je przetransportować.
Chwytak mocuje się na rotatorze umożliwiającym ruch obrotowy, a za pośrednictwem siłownika ramiona narzędzia otwierają się i zamykają. Pracownik z perspektywy fotela kierowcy pojazdu steruje całą operacją, obejmując ramionami chwytaka surowiec, po czym odkładając go na stos lub na przygotowaną naczepę. Gdy materiał znajduje się tuż nad wyznaczonym miejscem, zwalniany jest uchwyt. Ważna jest dokładność w sterowaniu maszyną i wybór odpowiedniego chwytaka do danej formy surowca.