W dobie coraz większej popularności różnego rodzaju broni czarnoprochowej, dość częstym nabytkiem staje się pistolet hukowy, który świetnie sprawdza się jako atrapa broni, czy też straszak, który swoim dźwiękiem imituje użycie prawdziwej broni. Jak funkcjonuje broń hukowa.
Pistolet hukowy – podstawowa forma samoobrony
Każda broń do samoobrony ma swoje jedno, podstawowe zadanie: odstraszyć przeciwnika i pokonać go w walce. W przypadku pistoletu hukowego mówimy jednak o innego rodzaju walce, bowiem mówimy o walce pośredniej, gdyż pistolet hukowy ma przede wszystkim zmylić naszego przeciwnika i sprawić, że wystraszy się on ataku na naszą osobę i zrezygnuje z walki jeszcze przed jej rozpoczęciem
Ten rodzaj samoobrony jest coraz częściej używany przez pacyfistów, osoby w podeszłym wieku, właścicieli różnych działek, a także firm zajmujących się ochroną obiektów takich jak postoje parkingowe. Wszystko przez to, że w kraju, jeśli chodzi o broń palną legalny jest tylko odpowiednio stary rewolwer czarnoprochowy. Ponadto pistolet hukowy może służyć jako odstraszasz dzikich zwierząt i agresywnych psów, które nie będąc przyzwyczajone do odgłosu wystrzału, przestraszy się go i ucieknie
Inne alternatywy dla pistoletu hukowego
Pistolet hukowy jest bronią dostępną bez zezwolenia, ale nie posiada innego praktycznego użycia, niż tylko forma dźwiękowego i wizualnego straszaka. Z tego powodu, w poszukiwaniu skutecznej broni bez niezbędnego zezwolenia, coraz częściej ludzie decydują się na rewolwer czarnoprochowy. Ten, wydawałoby się produkt poprzednich wieków, z racji obowiązujących przepisów o pozwoleniu na broń, przeżywa swój renesans na terenie naszego kraju.
Posiada on istotną zaletę w porównaniu do pistoletu hukowego, gdyż może strzelać i ranić naszego napastnika. Trzeba jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwszą jest to, że broń czarnoprochowa, z bliskiej odległości, potrafi ranić równie mocno a nawet bardziej niż współczesne pistolety. Drugą kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest skuteczny zasięg takiego pistoletu, który jest minimalny, dlatego z rewolweru czarnoprochowego najlepiej korzystać tylko na krótkich odległościach.