Stare meble to przedmioty, które mają prawdziwą duszę. Przyzwyczajamy się do ich obecności, w ich towarzystwie przeżywamy wiele niezapomnianych chwil, zmieniamy się, często dorastamy. Z biegiem czasu oczywiście meble się zużywają i niszczeją, przez co zmuszeni jesteśmy podjąć decyzję co dalej? Jedną z opcji pozostaje wymiana mebli na nowe, ale wiąże się to z utratą wspomnień. Innym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością, jest renowacja mebli i ponowne nadanie im pierwotnego blasku.
Renowacją mebli od jakiegoś czasu zajmują się już nie tylko specjaliści, ale często po to rozwiązanie sięgają również codzienni użytkownicy. Odnawianie mebli zdecydowanie ułatwiają specjalistyczne poradniki, które pokazują jak krok po kroku przygotować się do tego procesu oraz jak go skutecznie przeprowadzić. Jeden z takich poradników dostępny jest pod linkiem https://www.meble.pl/poradnik. To nie tylko zbiór praktycznych porad, ale również poprowadzenie renowatora amatora prostą ścieżką przez proces odnawiania mebli, dzięki czemu każdy może to zrobić.
Jak przygotować się do renowacji mebli?
Zaczynając prace nad renowacją starych mebli, przede wszystkim powinniśmy racjonalnie ocenić stan techniczny mebla. Wielokrotnie zdarza się, że mamy sentyment do określonego przedmiotu i nie zauważamy jego wad i ubytków, co w przypadku mebla może skończyć się katastrofą. Jeżeli mebel pozytywnie przejdzie oględziny, powinniśmy zastanowić się, czy przywracamy mu pierwotny blask, czy może całkowicie zmieniamy jego oblicze. Po podjęciu decyzji pozostaje już tylko przygotować odpowiedni sprzęt i zabrać się do pracy.
Rozpoczynając proces renowacji mebli powinniśmy wybrać przestronne i przewiewne miejsce. Następnie poddajemy je zabezpieczeniu, między innymi przy użyciu folii ochronnej. W ten sposób powstaje nasze stanowisko pracy. Następnie gromadzimy niezbędny asortyment, w tym papier ścierny, szlifierkę, pędzle, farby, lakiery oraz narzędzia. Mamy już plan i sprzęt, wystarczy rozpocząć. Jedną z pierwszych czynności powinno być oczyszczenie mebla, czyli zdarcie warstwy wierzchniej i odpylenie go. Następnie można przejść do jego zabezpieczenia lakierem oraz pomalowania na idealny kolor. Oczywiście to tylko skrót działań, a szczegółowy zakres prac dostępny jest w poradniku, który podlinkowano we wcześniejszym fragmencie tekstu.