Jak sobie radzić z suchym kaszlem?

Sposoby na suchy kaszel

Spis treści

Suchy kaszel może dawać się szczególnie we znaki dzieciom oraz osobom dorosłym. W przeciwieństwie do mokrego w gardle nie zbiera się żadna wydzielina. Jego intensywność zazwyczaj zwiększa się podczas przebywania w klimatyzowanych i suchych pomieszczeniach oraz rano po przebudzeniu. Jak sobie poradzić z suchym kaszlem?

Co to jest suchy kaszel?

Suchy kaszel zazwyczaj powstaje podczas wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. To, co go odróżnia od kaszlu mokrego to przede wszystkim brak wydzieliny. Wirusy, które mu towarzyszą powodują najczęściej uszkodzenia nabłonka przez co reaguje on nadmiernie na różnego rodzaju bodźce. To właśnie stąd bierze się charakterystyczne uczucie piórka w gardle, które nieustannie drażni przełyk.

Suchy kaszel może wywoływać śmiech, szybsze nabranie powietrza, a nawet zwykła rozmowa. Ustępuje on dopiero podczas regeneracji uszkodzonego nabłonka dróg oddechowych, ale dopiero po przejściu infekcji.

Co powoduje suchy kaszel?

Suchy kaszel może powodować wiele czynników, które będą podrażniać górne drogi oddechowe. Najczęściej zalicza się do nich oczywiście infekcje i wirusy, ale może się też pojawić przez wdychanie dymu papierosowego, smogu czy suchego powietrza.

Kaszel suchy może wywołać jeszcze:

astma

przewlekła choroba płuc

refluks żołądka

nowotwór płuc i oskrzeli

połknięcie ciała obcego

konsumowanie ostrych potraw

Jakie są objawy suchego kaszlu?

W przeciwieństwie do kaszlu mokrego ten rodzaj nie charakteryzuje się wydzieliną, która się zbiera w górnych drogach oddechowych. Mimo że nie są one przekrwione odczuwalne jest jednak łaskotanie w gardle, a wraz z rozwojem choroby może on się przekształcić w mokry kaszel.

Najczęstszą objawom tej choroby jest oczywiście uczucie suchości, które może doskwierać szczególnie w nocy podczas snu, co przełoży się na częste budzenie się w celu odkaszlnięcia. Poza tym suchy kaszel ma głuchy posłuch, który niekiedy przeradza się w lekkie gwizdanie.

Jak leczyć kaszel suchy?

W walce z suchym kaszlem stosuje się leki hamujące ośrodek kaszlu, który znajduje się w mózgu. W ten sposób odruch kasłania zostaje blokowany przez receptory. Oczywiście preparaty te są w pełni bezpieczne dla pacjenta o ile nie jest on na nie uczulony. Zastosować można wtedy lekarstwa, które zawierają kodeinę, dekstrometorfan, czy też butamirat.

Niekiedy z suchym kaszlem poradzić sobie mogą domowe sposoby jego leczenia. Do najczęściej stosowanych należą syropy z cebuli, które mają również inne zdrowotne właściwości. Ponadto można wymienić jeszcze częste inhalacje, smarowanie ciała maściami rozgrzewającymi, a także picie wody z miodem oraz zażywanie tabletek z propolisem.

Powiązane artykuły