Jak wybrać dobry smartfon?

Dobry smartfon

Spis treści

Smartfony to urządzenia, bez których ludzie nie potrafią wyobrazić sobie funkcjonowania. Mnogość aplikacji i funkcji, jakie w nich się znajdują sprawia, że zastępują wiele innych urządzeń, a także pozwalają wykonywać codzienne czynności, jak choćby robienie zakupów. Na rynku cały czas pojawiają się nowości, które mają coraz to lepsze aparaty, mocniejsze procesory oraz więcej pamięci wewnętrznej. Smartfony powoli stają się kombajnami, które mają wszystko, co jest niezbędne dla człowieka. Jak zatem wybrać odpowiedni telefon?

Co powinno być w smartfonie?

Wybór smartfona nie należy do najłatwiejszych, szczególnie teraz, gdy na sklepowych półkach są dziesiątki najróżniejszych modeli. Zanim zapadnie decyzja o zakupie konkretnego telefonu, trzeba rozpatrzyć wiele za i przeciw oraz porównać go względem innych urządzeń.

Nie bez znaczenia pozostają preferencje i wymagania użytkownika. Nic w tym dziwnego, że zanim ktokolwiek wybierze dany model, wypisuje to, czego od niego oczekuje. Dla jednych będzie to długi czas czuwania, a dla innych jakość aparatu. Przyszły użytkownik nowego telefonu powinien odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

 • dla kogo będzie smartfon?
 • czy to będzie urządzenie prywatne, czy do celów biznesowych?
 • jak długo będzie w stanie pracować bez ładowania?
 • jakiej jakości robi zdjęcia i nagrywa filmy?
 • czy będzie w stanie udźwignąć najbardziej wymagające aplikacje?

Jakie są podstawowe parametry smartfonów?

Konstrukcja smartfonów jest bardzo podobna, a różnice znajdują się głównie wewnątrz nich. Pierwszym podstawowym parametrem, który powinien być brany pod uwagę to rodzaj ekranu. Do wyboru jest ich kilka:

 • IPS
 • LCD
 • AMOLED
 • Super AMOLED

Wszystkie modele różnią się przede wszystkim odwzorowaniem kolorów i grubością, a także czasem reakcji na dotyk.

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest procesor. Bez niego telefon nie mógłby działać. Im lepszy i bardziej wydajny, tym efektywniej będzie pracować urządzenie, nawet przy najbardziej wymagających grach i aplikacjach. Obecnie standardem są procesory dwurdzeniowe. To ile rdzeni będzie posiadać serce smartfona zależy od systemu na nim zainstalowanego. Microsoft odgórnie ustala ten parametr tak, aby sprzęt działał bezbłędnie i się nie zacinał. W przypadku Androida producenci mają większą dowolność dobierania podzespołów, toteż można częściej spotkać się z modelami, które pracują mniej wydajnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze smartfona?

Rozwój technologii widoczny jest na każdym kroku, a w szczególności, jeśli chodzi o urządzenia mobilne. Nie inaczej jest ze smartfonami, które mogą zastępować wiele innych sprzętów lub nimi sterować za pomocą aplikacji. Aby było to możliwe, potrzebna jest również dobra bateria, która umożliwi pracę telefonu przez wiele godzin, czy dni.

Wielu użytkowników zwraca także uwagę na jakość zdjęć, która powinna być jak najlepsza. Wszystko jednak zależy od zamontowanego aparatu i jego rozdzielczości. Na rynku są dostępne telefony, które mają nawet 108MPx. W dobie ciągłej potrzeby korzystania z internetu dużą uwagę przykuwa się do transmisji danych. Obecnie standardem jest LTE, które zapewnia szybki dostęp do sieci i ładowanie się stron czy aplikacji. Podczas wyboru smartfona należy zwrócić uwagę jeszcze na:

 • rodzaje komunikacji – WiFi, GPS, Bluetooth
 • możliwość używania dwóch kart SIM
 • dodatkowe akcesoria
 • możliwość bezprzewodowego ładowania

Powiązane artykuły