Siłownia klasyczna, domowa, a może outdoorowa?

silownia

Spis treści

Czy w okresie pandemicznego zamykania siłowni pozostało nam już tylko tworzenie własnych, domowych miejsc do ćwiczeń? Zwolennicy ciasnej, ale własnej, sterylnej siłowni z dostępem przez 24 godziny z pewnością przytakną. Tym bardziej, że wyposażanie domowej siłowni choćby tylko w najprostszy stacjonarny rowerek zaczęło być modne w Polsce na długo zanim powstały dzisiejsze ogólnokrajowe sieci czy ogólnodostępne siłownie pod chmurką. 

Co bardziej motywuje publiczna siłownia czy domowa?

Trening indywidualny to wolność wyboru, miejsca, czasu, intensywności ćwiczeń. Domowa siłownia wyposażona w zaledwie kilka podstawowych przyrządów do treningu, swobodnie zapewnia wszechstronny trening i wyczerpuje pełen zakres ćwiczeń pod kątem budowy masy i sprawności ogólnorozwojowej. Najważniejszą cechą treningu indywidualnego we własnym mieszkaniu jest brak jakiejkolwiek rywalizacji, chyba, że z członkami rodziny. To idealna metoda ćwiczeń dla osób, które nie lubią rywalizować a wszelkiego rodzaju wyścig szczurów, również w zakresie budowy masy ich mierzi i zniechęca.

Aby rozpocząć trenowanie w domowej siłowni, najpierw trzeba ją skompletować. Części i akcesoria do sprzętu domyos, kluczowej marki Decathlona dostępne są w sklepach stacjonarnych i online. Sprzęt do treningu cardio, do treningu siłowego czy ogólnorozwojowego, w postaci wszelkiego rodzaju hantli, rowerów stacjonarnych, ławeczek, wielofunkcyjnych atlasów, obciążeń, wszystko to przyda się, chociaż niekoniecznie łącznie, do naprawdę wydatkowania intensywnego wysiłku.

Ćwiczymy razem czy osobno

Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że człowiek jest osobnikiem stadnym a to przejawia się również w sferze uprawiania sportu. Zauważono bowiem, że nawet wtedy, gdy ćwiczymy w siłowni publicznej nie znając współuczestników to i tak sama ich obecność jest mobilizująca. Każdy kto amatorsko uprawiał jakąkolwiek dyscyplinę sportu doskonale wie, że najtrudniej jest zacząć i wcale nie w ogóle uprawianie sportu, ale każdy kolejny trening. Jeżeli naszym celem nie są kolejne osiągi i przekraczanie granic, a wyłącznie pozostanie w dobrej kondycji, ta wsobna motywacja raz rośnie raz opada, na przemian. Towarzystwo innych ćwiczących w pobliżu pokazuje, że motywacja do ćwiczeń jest sprawą wspólną, a nasz organizm jednym z trybików. I wbrew pozorom właśnie to bardzo często napędza motywację.

Siłownia pod chmurką

Trzecią opcją ćwiczeń jest siłownia na wolnym powietrzu, których coraz więcej pojawia się w przestrzeni miejskiej. Pytanie tylko czy może ona stanowić poważną konkurencję dla siłowni publicznej a nawet dla wersji domowej? Wydaje się, że dla wielu osób tego rodzaju siłownia stanowi preludium do dalszego wysiłku, dobrą rozgrzewkę przed bieganiem czy dalszym ciągiem ćwiczeń w domu. Z pewnością obecność innych ćwiczących mocno zachęca, szczególnie na początku drogi ze sportem. Poważną zachętą do ćwiczeń jest różnorodność ćwiczących. Można tam spotkać osoby w różnym wieku i na odmiennym etapie zaawansowania. Prawdziwy amator sportu, atleta preferujący różnorodność wysiłku fizycznego również odnajdzie tam przyjemność  z ćwiczeń.

A na koniec, tak naprawdę nie ma znaczenia gdzie, z kim i na jakich przyrządach, najważniejsze by w ogóle ćwiczyć i budować pamięć mięśniową, która przy systematycznych ćwiczeniach będzie cały czas się rozwijać i odwdzięczy się nam dobrą kondycją.

Powiązane artykuły