Ubrania z drugiej ręki – ekologiczna alternatywna dla popularnych sieciówek

Moda z secondhandu

Spis treści

Każda z nas w swojej szafie ma chociaż jedną rzecz z popularnych sieciówek, w końcu są one tanie i ogólnodostępne. A w mediach ostatnio coraz głośniej o nie ekologicznych uprawach bawełny, które pochłaniają niewyobrażalne ilości wody, wpływający negatywnie na środowisko. Co więc robić, żeby nasza szafa była bardziej eko?

Zanieczyszczenie środowiska kojarzy nam się zazwyczaj z ogromnymi elektrowniami węglowymi, czy plastikiem w oceanie. Nie zdajemy sobie sprawy, że to jednak przemysł odzieżowy zajmuje drugie miejsce w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających środowisko. Problemem są z w szczególności sieciówki, które swoje ubrania szyją w krajach azjatyckich, gdzie pracownicy za ciężką prace dostają marne grosze. Dodatkowo fabryki, produkujące odzież zrzucają nieoczyszczone, toksyczne ścieki prosto do rzek i strumieni, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i również dla ludzkiego zdrowia.

Zanim więc ruszysz na kolejną letnią wyprzedaż zastanów się, czy nie lepiej znaleźć alternatywę, która nie będzie lepszym rozwiązaniem dla ochrony naszego środowiska.

Ogranicz, użyj ponownie, oddaj do recyklingu!

Najważniejsze jest, aby nauczyć się samokontroli podczas zakupów. Zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy kolejnej bluzki czy sukienki – czy jednak będzie ona kolejną pozycją w naszej szafie, która miesiącami będzie czekała na założenie.

Zamiast buszować pośród kolejnych półek sklepowych, warto na początku zobaczyć czy w szafie naszej albo bliskich nie znajdziemy jakiś perełek. Pewnie większość z nas, pomimo ogromnej liczby odzieży, nosi tylko jakąś część. Dobrym pomysłem jest przejrzenie wszystkich ubrań jakie posiadamy w garderobie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie skarby kryją się w czeluściach garderoby. Nawet jeżeli nasze ciało się zmieniło i ubrania nie pasują tak jak wcześniej, doskonałym pomysłem jest nadanie drugiego życia danej rzeczy.

Jeżeli jednak już na pewno nie zamierzamy korzystać ponownie z danego ubrania, to zamiast wyrzucać można zrobić z nich jeszcze użytek. Każdego roku tony odzieży ląduje na składowiskach odpadów, podczas gdy aż 95% z nich nadaje się do ponownego wykorzystania. Pomimo, że my już ich nie potrzebujemy, nie oznacza, że na świecie nie ma ludzi, którzy z chęcią przygarnęliby używaną odzież. Warto więc pomyśleć nad oddaniem zbędnych nam rzeczy osobom potrzebujących.

Z drugiej ręki- najlepiej!

W natłoku informacji i ostrzeżeniach dotyczących zagrożenia dla środowiska związanego z przemysłem odzieżowym, ponownie bardzo modne zaczyna być sklepy z używaną odzieżą. Można tam znaleźć ubrania z drugiej ręki, które zachwycą niejedną osobę. W niskiej cenie można dostać oryginalne ubrania, nawet popularnych, ekskluzywnych marek branży odzieżowej.

Zrób to sam!

Świetną alternatywą jest również odzież pochodząca z recyklingu, co oznacza, że niepotrzebna odzież jest wtórnie wykorzystywana. Takie rozwiązanie oferuje firma We are Knitters, która stworzyła kolekcje „Recycled yarn”. Filozofia tej firmy polega na tym, że ubranie dziergasz zupełnie sam, prowadzony przez dokładną instrukcję, która sprawi, że nawet osoba początkująca będzie miała możliwość stworzyć swoje własne, modowe dzieło.  A włóczka pochodząca z recyklingu pozwoli Ci robić to w zgodzie z naturą.

W skład motek z kolekcji Recycled yarn wchodzi 95% bawełny i 5% innych włókien, które pochodzą z recyklingu. To właśnie dzięki wytrzymałej włóczce i bukowym drutom, wydziergasz niesamowite projekty, które znajdziesz we wzorniku, dołączonym do zestawu. Projekty znajdziesz w różnych stopniach trudności; Łatwym, średniozaawansowanym oraz zaawansowanym.

Jak widać, alternatyw, dzięki którym zamiast szkodzić środowisku możemy mu pomagać – jest wiele. Wystarczy tylko (dosłownie) wziąć sprawy w swoje ręce, otworzyć oczy na problem i zacząć działać!

Powiązane artykuły