Dziś jest jednak zadaniem o wiele łatwiejszym niż jeszcze kilka lat temu, a to ze względu na nowoczesne produkty, które zdecydowanie ułatwiają pracę. Wybierając materiały do naprawy podłoża, trzeba zwrócić uwagę na ich odpowiednie parametry. Masa naprawcza musi być przeznaczona do konkretnego celu, tj. do naprawy powierzchni posiadającej ubytki, rysy czy otwory. Taki produkt będzie wyróżniał się lepszą przyczepnością i trwałością niż inne masy.
Jak zatuszować ubytki i rysy w podłożu?
Do wypełniania ubytków i otworów warto wybrać masę anhydrytową. Trzeba jednak pamiętać, że można ją stosować tylko wewnątrz pomieszczeń, najlepiej na podłożach mineralnych (szczególnie anhydrytowych). Przykładem takiej masy jest UZIN NC 118, która nie tylko gwarantuje stabilność i wytrzymałość, ale i – dzięki niemal całkowitemu brakowi naprężeń wewnętrznych – zapewnia bezpieczeństwo stosowania. Zda egzamin w obiektach prywatnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej – mówi Maciej Załęski, doradca techniczny Uzin Utz Polska.
Warto zwrócić też uwagę na możliwość doboru odpowiedniej konsystencji masy tak, aby móc dopasować ją do własnych potrzeb. Jedną z zalet mas anhydrytowych jest to, że uzyskanie pożądanej gęstości jest całkowicie bezproblemowe.
Sposób na uszkodzenia
Wypełniając szczeliny czy ubytki, trzeba pamiętać o tym, aby podłoże, na którym przeprowadzana jest renowacja, było zupełnie suche i pozbawione substancji zmniejszających przyczepność, tj. wolne od jakichkolwiek tłuszczów, pyłów itp. Jeśli pojawiły się na nim wcześniej tego typu substancje, trzeba usunąć je za pomocą specjalnego preparatu.
Następnie należy pozbyć się warstw o słabej wytrzymałości. Można to zrobić ręcznie szpachelką lub dłutem bądź mechanicznie za pomocą frezarki czy śrutownicy. Powstałe ubytki należy poszerzyć mechanicznie, a kolejno usunąć wszystkie odpadające elementy nawierzchni, odkurzyć oraz zagruntować odpowiednim preparatem. Wówczas można przystąpić do wypełniania ich masą naprawczą.