Wazektomia – o czym mowa w praktyce?

wazektomia

Spis treści

wazektomia

Wazektomia to zabieg, który jest bardzo skuteczną alternatywą dla różnych środków antykoncepcyjnych. Celem operacji jest przecięcie męskich nasieniowodów i zablokowanie przepływu plemników. Komu zaleca się wykonanie wazektomii?

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu nasieniowodów męskiego prącia. W ten sposób zostaje zablokowany przepływ plemników. Dzięki temu zabiegowi panowie ulegają całkowitemu ubezpłodnieniu. Zabieg ten jest więc jedną z najlepszych metod antykoncepcji.

Wskazanie do przeprowadzenia wazektomii

Istnieje kilka sytuacji, w których wazektomia jest szczególnie wskazana. Jedną z nich jest posiadanie dziedzicznej choroby genetycznej. Prewencyjne wykonanie wazektomii pozwoli uniknąć spłodzenia potomka, który z dużym prawdopodobieństwem miałby problemy zdrowotne.

Zabieg podcięcia nasieniowodów czasami jest w stanie uratować także życie partnerki. W niektórych przypadkach ciąża może zagrażać zdrowiu kobiety i dlatego zdecydowanie warto uniknąć zapłodnienia. Wazektomia jest też rozwiązaniem dla par, które po prostu nie chcą mieć dzieci. Trwałą lub czasową blokadę plemników warto wykonać również wtedy, gdy żadne inne metody antykoncepcji się nie sprawdzają.

Gdzie wykonać wazektomię, a także leczenie erekcji czy dróg moczowych?

Wazektomia to jeden z zabiegów medycznych o charakterze urologicznym. Operację wykonuje androlog, czyli lekarz specjalizujący się w męskich narządach płciowych. Medycy z tej dziedziny zajmują się także innymi problemami natury intymnej.

Pomagają oni przejść przez operację stulejki, usunięcie żylaków powrózka nasiennego czy leczenie zaburzenia wzwodu. W Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy innych dużych miastach można znaleźć wielu renomowanych andrologów, którzy mają doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów.

Podjęcie decyzji o wykonaniu wazektomii jest poważną decyzją. Zanim klamka zapadnie, warto więc dokładnie przeanalizować konsekwencje zabiegu oraz wybrać dobrego androloga.

Powiązane artykuły