Jakie są największe sukcesy polskich klubów w europejskich pucharach?

kluby pilkarskie

Spis treści

Wszyscy fani piłki nożnej bardzo chętnie oglądają swoje ulubione drużyny nie tylko ze względu na ich dobrą grę, lecz również na możliwości awansu do europejskich rozgrywek. W tym artykule opiszemy, jakie są największe sukcesy polskich klubów w europejskich pucharach.

Największe osiągnięcia w Lidze Mistrzów – kto spisywał się najlepiej?

Liga Mistrzów jest dla polskich klubów celem do osiągnięcia, lecz w większości przypadków pozostaje poza ich zasięgiem. Szansa na dotarcie do fazy grupowej wynosi zaledwie 10 procent. Tylko trzy razy polskie drużyny osiągnęły szczyt europejskich rozgrywek.

Pierwsze dwa awanse miały miejsce w latach 90. W sezonie 1995/96 Legia Warszawa stała się pierwszym polskim klubem, który zdobył miejsce w elicie. Pokonując IFK Göteborg w eliminacjach, zajęła drugie miejsce w grupie za Spartakiem Moskwą, wyprzedzając Rosenborg Trondheim i Blackburn Rovers. Legia była jedyną polską drużyną, która dotarła do ćwierćfinału, gdzie przegrała z Panathinaikosem Ateny.

Rok później, Widzew Łódź znalazł się w grupie z Atletico Madryt, Borussią Dortmund i Steauą Bukareszt, eliminując wcześniej Brøndby Kopenhaga. Zespół Franciszka Smudy zajął trzecie miejsce, pokonując mistrzów Rumunii. Następnie przez 20 lat liga Mistrzów była nieosiągalnym celem dla polskich klubów. Przerwę tę przerwała dopiero Legia w 2016 roku, stając się jedynym klubem znad Wisły, który dwukrotnie zdobył dostęp do tej elitarnej ligi. 

Pomimo trudnego początku i porażek z Borussią Dortmund, Sportingiem Lizbona i Realem Madryt, Legia zaskakująco zremisowała z Królewskimi i awansowała do 1/16 finału Ligi Europy po zwycięstwie nad drużyną z Portugalii. Niestety, tam została wyeliminowana przez Ajax Amsterdam. Wszystkie te mecze można było obstawiać na https://blog.etoto.pl/.

Liga Europy – kto święci w niej największe triumfy?

Polskie drużyny znacznie częściej uczestniczyły w drugim z europejskich turniejów. W Lidze Europy, która rozpoczęła się w 2009 roku, wzięły udział trzy polskie kluby: Legia Warszawa, Lech Poznań oraz Wisła Kraków. Najwięcej występów w fazie grupowej, bo aż pięć razy, zanotowała Legia Warszawa. Lech Poznań dokonał tego trzykrotnie, a Wisła Kraków tylko raz osiągnęła ten etap.

Jedynym polskim klubem, który trzy razy dostał się do 1/16 finału, jest Legia. Dwukrotnie osiągnęła ten etap po wyjściu z grupy Ligi Europy, a raz po awansie z grupy Ligi Mistrzów. Kluby z Poznania i Krakowa zdołały dotrzeć do tej fazy tylko raz. Niemniej jednak żaden z polskich zespołów od 1991 roku nie zdołał przejść pierwszej rundy wiosennej pucharów.

Powiązane artykuły