Płytki klinkierowe – jakie mają właściwości?

klinkierowe plytki

Spis treści

W dzisiejszych czasach istnieje wiele materiałów wykończeniowych, które są dla nas dostępne. Aby wybrać te najlepsze, należy kierować się ich właściwościami, przeznaczeniem i oczywiście wyglądem. Popularne dziś stały się płytki klinkierowe, które są coraz chętniej wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Warto poznać ich właściwości, aby dowiedzieć się, czy to faktycznie dobre rozwiązanie dla naszego domu.

Czym takim są płytki klinkierowe?

Do aranżacji wnętrz często wykorzystuje się teraz płytki klinkierowe. Występują one w różnych wariantach i dostać można je w każdym sklepie z tego rodzaju artykułami. Płytki klinkierowe na taras wytwarza się z gliny i piasku. Dzięki temu mają one charakterystyczną czerwoną barwę. Można je formować mechanicznie lub ręcznie. Metodą mechaniczna jest lepsza i popularniejsza, ponieważ znacznie przyspiesza to cały proces i gwarantuje większą powtarzalność. Klinkier wypala się w bardzo wysokiej temperaturze.

Jeśli chodzi o ich wykorzystanie w aranżacji domu, płytki klinkierowe powinny stanowić dodatek, a nie główny materiał wykończeniowy. Są one jednakże chętnie i szeroko wykorzystywane na tarasach i w ogrodach. W takim przypadku płytka klinkierowa to gwarancja długotrwałej elegancji i perfekcyjnej trwałości posadzki.

Jakie są zalety i wady płytek klinkierowych?

Wiele osób wciąż waha się nad wyborem płytek klinkierowych. Wynika to z braku wiedzy na ich temat. Warto wówczas zasięgnąć porady specjalisty, na przykład sprzedawcy w sklepie, który doradzi nam, jeśli chodzi o klinkier i strzemiona do nadproży. Warto zauważyć, że klinkier swoją dużą popularność zawdzięcza świetnym właściwościom. Po pierwsze to materiał bardzo odporny na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w ogrodach.

Oprócz tego klinkier charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia, ponieważ jest bardzo twardy. Klinkier można także wykorzystać na przykład do kominków, ponieważ jest on ognioodporny. Wysokie temperatury wręcz mu odpowiadają, dlatego ogień nie jest w stanie go zniszczyć. Na płytkach klinkierowych nie powstają uporczywe plamy, więc jest to materiał bardzo łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji.

Powiązane artykuły