Sadzonki jagody kamczackiej – jak je pielęgnować?

jagody

Spis treści

jagodyJagoda kamczacka to krzew jagodowy, który dopiero od kilku ostatnich lat zyskuje na popularności w Polsce. Jej owoce są bardzo podobne do borówki amerykańskiej. Jest to roślina, która nie ma dużych wymagań, więc jej uprawa jest dość prosta w polskich warunkach klimatycznych i glebowych. Jak ją prawidłowo pielęgnować, aby odwdzięczyła się dobrymi plonami? Podpowiadamy.

Jagoda kamczacka sadzonki i ich pielęgnacja

Jeśli znajdziemy miejsce, które prowadzi sprzedaż jagody kamczackiej to najczęściej otrzymamy tam również szczegółowe informacje na temat tego jak dbać o sadzonki. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to roślina, która nie ma specjalnych wymagań pod względem konkretnego rodzaju gruntu. Musi to być oczywiście żyzna gleba, ale jej odczyn i kwasowość nie mają dużego znaczenia. Trzeba jednak unikać podmokłych, bagiennych terenów.

Jeśli sadzimy kilka roślin obok siebie to należy między nimi zachować przynajmniej metrowy lub półtorametrowy odstęp. Krzew rozrośnie się równomiernie we wszystkie strony w formie półkulistej. Zaraz po posadzeniu roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji, nie trzeba jej także regularnie przycinać. Można za to usunąć sporadycznie stare i nadłamane pędy, aby poprawić owocowanie.

Jak pielęgnować krzewy jagody kamczackiej?

Jagoda kamczacka to roślina wyjątkowo odporna zarówno na choroby, jak i na szkodniki. W większości przypadków nie ma więc potrzeby zaopatrywać się w środki chemiczne. W przypadku stwierdzenia słabszego rozwoju i mniejszego owocowania istotną kwestię odgrywa najczęściej zła jakość gruntu. W takiej sytuacji pomocne będzie nawożenie, najlepiej za pomocą użyźniacza organicznego.

Roślina wykazuje odporność na suszę, więc nie wymaga bardzo regularnego podlewania. Największe zapotrzebowanie na wodę jest w momencie owocowania. Natomiast jeśli chodzi o ujemne temperatury to świetnie radzi sobie w polskim klimacie, z powodzeniem może przetrwać nawet te sięgające -45 stopni Celsjusza. Nie wymaga więc specjalnego zabezpieczania pędów oraz systemu korzeniowego na zimę.

Powiązane artykuły