Stacja uzdatniania wody do picia – jak działa?

uzdatnianie wody

Spis treści

uzdatnianie wody

Woda jest niezbędna do życia. Potrzebujemy jej do picia, do przygotowywania posiłków, ale również do prania czy sprzątania mieszkania. Jej jakość wpływa na nasze zdrowe i komfort życia. Chcąc cieszyć się miękką wodą, pozbawioną wszelkich szkodliwych substancji, warto zainwestować w stację uzdatniania wody do picia.

Czym jest stacja uzdatniania wody?

Stacja uzdatniania wody do picia to nic innego jak urządzenie, którego zadaniem jest nadanie wodzie takich właściwości, które będą odpowiadały określonym normom. Klarowanie, filtrowanie, zmiękczanie, destylacja, napowietrzanie to tylko niektóre sposoby stosowane w celu uzdatniania wody. Głównym zadaniem stacji uzdatniania jest zmiana twardej wody w miękką. Dodatkowo z wody można usunąć żelazo, mangan oraz amoniak. Dzięki uzdatnianiu, można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu czy barwy wody.

Wybór stacji uzdatniania zależy od potrzeb. Filtrowanie wody z wodociągów czy własnego ujęcia, chęć pozbycia się zapachów czy szkodliwych substancji determinuje wybór odpowiedniej stacji do uzdatniania.

Jak działa stacja uzdatniania wody w domu?

Zanim zaczniemy uzdatniać wodę, musimy przeanalizować jej skład. Delta Pomorze oferuje stacje do uzdatniania zarówno wody z wodociągów, jak i własnego ujęcia. W przypadku wody wodociągowej, w kranie płynie woda zdatna do picia, pozbawiona bakterii. Często jest jednak ona twarda, a to wpływa na smak wody i pojawianie się kamienia. Wówczas najlepiej skorzystać ze zmiękczacza wody z filtrem wstępnym.

W przypadku wody z własnego ujęcia, niezbędny jest filtr usuwający niebezpieczne substancje, takie jak: żelazo, mangan, jony amonowe i azotanowe. W wodzie mogą znajdować się także niebezpieczne bakterie. Aby poradzić sobie z tymi niedogodnościami, warto zaopatrzyć się w filtr multifunkcyjny.

Podsumowując – uzdatnianie wody samo w sobie obejmuje procesy technologiczne jak: odżelazianie, odmanganianie czy usuwanie przykrego zapachu. Poprawia także miękkość wody.

Powiązane artykuły