Typowe awarie kuchenek gazowych

Fixly

Spis treści

Kuchenka gazowa to stałe wyposażenie wielu kuchni, bez którego nie wyobrażamy sobie przyrządzania potraw. Jednak – tak jak wszystkie inne urządzenia – jest ona narażona na różnego rodzaju usterki. Jakie są typowe awarie kuchenki gazowej i co robić w sytuacji, gdy urządzenie nie działa tak, jak powinno?

Awaria kuchenki gazowej – z czego może wynikać?

Usterki kuchenek gazowych to problem, z którym zmaga się wiele osób – wynika to nie tylko z wadliwego sprzętu, ale konstrukcji tego rodzaju urządzenia, a także jego niewłaściwej eksploatacji. Na szczęście w większości przypadków możemy mówić o bardzo niewielkich usterkach, które nie są niebezpieczne dla domowników, a ich usunięcie nie sprawia większych problemów. Które z awarii kuchenek gazowych są najbardziej powszechne?

Słaby płomień palnika

Jest to najczęstszy problem użytkowników kuchenek gazowych, który zazwyczaj powstaje z ich winy. Wynika on bowiem z tego, że pozatykane są dysze palnika – dochodzi do tego podczas kipienia mleka albo wody. Aby przywrócić pełną sprawność kuchenki, wystarczy dokładnie wyczyścić dysze.

Płomień zanika

A co w sytuacji, gdy płomień przez chwilę jest, ale samoczynnie znika? Tutaj czyszczenie nie wystarczy, ponieważ problem związany jest prawdopodobnie z zaworem albo termoparą. W tym wypadku samodzielna naprawa kuchenek gazowych nie jest wskazana – lepiej zgłosić się do specjalisty!

Piekarnik przypala

Jeżeli w naszej kuchence gazowej problemem jest piekarnik, prawdopodobnie uszkodzona jest jakaś jego część. Np. wtedy, gdy przypala on potrawy, awarii mogła ulec jego dolna grzałka – wystarczy ją wymienić, by przywrócić funkcjonalność urządzenia.

Piekarnik nie działa

Czasami zdarza się, że piekarnik nie grzeje. Próbujemy ustawić program i temperaturę, ale nic się nie dzieje. W takim wypadku najczęstszym problemem jest nieustawiony zegar – wystarczy, z pomocą instrukcji, wybrać odpowiednią godzinę i problem z głowy. Rzadziej spotykany jest natomiast problem z termostatem – jeżeli ustawienie zegara nie pomogło, to prawdopodobnie jego wina. Potrzebna będzie wymiana tej części na nową.

Ulatnia się gaz

Być może nie jest to jedna z najczęstszych awarii kuchenek gazowych, jednak warto o niej powiedzieć, ponieważ stanowi zagrożenie dla domowników. Może być związana z uszkodzeniem zaworu albo połączeń skręcanych – zawsze, kiedy wyczujemy gaz pomimo nieużywania palnika, należy jak najszybciej zadzwonić po specjalistę!

Naprawa kuchenek gazowych? Tylko przez specjalistów!

Niezależnie od rodzaju awarii urządzenia, naprawą kuchenek gazowych zajmować się mogą tylko fachowcy. Specjalista nie tylko będzie w stanie dokładnie zdiagnozować problem, ale również dokonać niezbędnych napraw, wymienić uszkodzony element, a nawet podjąć się czyszczenia. Awarii kuchenek gazowych lepiej nie lekceważyć, a specjalistę warto zawołać, bo wszelkie próby samodzielnych napraw mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Powiązane artykuły