Jak uchronić swoją firmę przed bankructwem?

Firma a bankructwo

Spis treści

Nowi przedsiębiorcy na samym początku swojej przygody z biznesem często są pełni zapału i determinacji, aby osiągnąć znaczący sukces. Realia rynków biznesowych nierzadko jednak potrafią okazać się brutalne i wyeksponować wszelkie niedociągnięcia w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Dla nowych firm niezwykle istotny jest okres pierwszego roku od założenia działalności gospodarczej, który weryfikuje realne szansę na przetrwanie w danej branży. Wielu przedsiębiorców boryka się z podobnymi problemami, które w najgorszym wypadku skutkują bankructwem. Zatem jakich błędów unikać będąc początkującym przedsiębiorcą?

Nieodpowiednie zarządzanie i brak doświadczenia

Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na założenie własnej firmy ze względu na realizowanie swoich pasji czy marzeń. Ambicja i pomysł są oczywiście niezwykle istotne w perspektywie osiągnięcia sukcesu, jednak brak kompetencji i wiedzy z zakresu finansów czy zarządzania nie ukryje nawet najbardziej kreatywny pomysł na biznes. Jeśli zatem nasze umiejętności z zakresu bankowości i rachunkowości są na niskim poziomie, warto wcielić do swoich szeregów zaufanego specjalistę, który poprowadzi finanse naszego przedsiębiorstwa w sposób kompetentny i rzetelny.

Duma ponad wszystko

Osobiste ambicje i oczekiwania często zderzają się z brutalną rzeczywistością. Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z szeregiem czynników ryzyka, które nierzadko zostają bagatelizowane przed właścicieli firm. W dużej mierze wynika to z wygórowanego ego czy braku umiejętności przyznania się do błędu. Oczywiście zaakceptowanie porażki na polu biznesowym nie jest niczym przyjemnym, jednak trzeźwe spojrzenie na sytuację finansową firmy jest niezbędne w celu uniknięcia bankructwa. Niechęć do szukania pomocy u zewnętrznych partnerów biznesowych nierzadko przyczynia się do pogłębienia kryzysu, co może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Niechęć do zmian

Dynamizm rynków biznesowych w kraju i na świecie zmusza właścicieli firm do wdrażania działań optymalizujących procesy zachodzące w przedsiębiorstwach. Takie przedsięwzięcie może być konieczne już po pierwszych kilku miesiącach od rozpoczęcia działalności gospodarczej, a równie dobrze po kilku latach. Potrzeba zmian w ramach struktury firmy zależy od jej profilu i wymagań rynkowych czy ekonomicznych. W przypadku firm, które stoją na skraju bankructwa jedynym słusznym rozwiązaniem jest wdrożenie planu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która na co dzień podejmuje się podobnych zadań.

Zły dobór pracowników i brak „chemii” w zespole

Czynnik ludzki obok finansowego, odgrywa kolosalną rolę w kontekście prawidłowego prosperowania przedsiębiorstwa. Nieodpowiednie osoby na nieodpowiednich stanowiskach mogą przyczynić się do zniweczenia trudu, jaki przedsiębiorca wkłada w plan rozwoju własnej firmy. Nie chodzi tutaj o brak kwalifikacji zawodowych czy też braku doświadczenia, choć i to może przyczynić się do upadku firmy. Brak zaangażowania czy wręcz sabotaż ze strony pracowników to pierwszy sygnał ostrzegawczy dla przedsiębiorcy, który powinien z rozsądkiem dobierać sobie podwładnych. Napięta atmosfera czy brak porozumienia w zespole mogą skutecznie zniechęcić kadrę pracowniczą do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków. Bez tego nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa na którymkolwiek szczeblu.

Powiązane artykuły