Jak znaleźć dobrego pracownika?

Poszukiwanie dobrego pracownika

Spis treści

Obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracodawcy. Niemniej jednak headhunterom w dalszym ciągu bardzo trudno jest znaleźć wartościowych i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Oczywiście zadanie to jednak jest wykonalne, niemniej jednak aby uzyskać odpowiedni efekt należy poświęcić sporo czasu i energii na poszukiwania. Zatem jak znaleźć dobrego pracownika?

Jak znaleźć dobrego pracownika?

Podstawą rozpoczęcia poszukiwań jest stworzenie odpowiedniego ogłoszenia i umieszczenia go w internecie. Jak powinno wyglądać takie ogłoszenie? Przede wszystkim oferta pracy nie może być zbyt wąsko opisana, albowiem możemy zniechęcić wielu potencjalnych kandydatów do wysłania CV. Ogłoszenie warto skonstruować w ten sposób, aby odpowiedziała na nie jak największa grupa potencjalnych pracowników. Warto również odpowiednio przedstawić informacje o swojej firmie. Trudno jest wskazać czy warto od razu podawać wysokość zarobków, na jakie może liczyć kandydat. Niemniej jednak dużo firm podaje w ogłoszeniu przybliżone zarobki na danym stanowisku. Ofertę pracy najlepiej jest umieścić w sieci, na kilku portalach ogłoszeniowych. Wówczas możemy liczyć, że zapozna się z nim szeroka grupa osób poszukujących pracy.

Analiza CV

Po otrzymaniu zgłoszeń od kandydatów na stanowisko pracy możemy przystąpić do analizy nadesłanych CV. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego kandydata? Wydawać by się mogło, że przede wszystkim najważniejsze będzie wykształcenie. Niemniej jednak nie każdy pracodawca przykłada do tego aspektu największą wagę. Albowiem nie zawsze umiejętności i kwalifikacje poparte dyplomem będą najistotniejsze. Część pracodawców większą uwagę przywiązuje do umiejętności miękkich. Wychodzą bowiem oni z założenia, że tacy pracownicy będą w stanie szybciej nauczyć się nowych rzeczy, a także nabyć umiejętności, które znacznie wykraczają poza kierunek ich wykształcenia.

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że jest to dobry okres na poszukiwanie pracowników. Firmy obecnie przeprowadzają masowe zwolnienia, a część firm upada. Dlatego też w niedługim czasie szukać pracy będzie znaczna liczba osób o dość dużych kwalifikacjach i doświadczeniu. Dodatkowo pracodawcy mogą teraz dyktować warunki. Okazja do zatrudnienia specjalistów jest więc obecnie wręcz idealna. Warto poważnie pomyśleć o dokooptowaniu do personelu naszej firmy nowych pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Powiązane artykuły