Jak zostać cukiernikiem?

cukiernik

Spis treści

Wiele osób już od najmłodszych lat marzy o tym, aby zostać cukiernikami. Produkcja smakowicie wyglądających słodyczy, ciast i deserów wydaje się wręcz wymarzonym zajęciem. Jak realnie wygląda droga do tego zawodu i jakie umiejętności oraz predyspozycje trzeba w takim przypadku posiadać? Podpowiadamy.

Jaką szkołę ukończyć, aby zostać cukiernikiem?

Aby mieć największe szanse na znalezienie zatrudnienia w tym zawodzie należy wybrać się do szkoły zawodowej kształcącej w kierunku gastronomicznym, a najlepiej jeśli będzie to technikum. Taka uczelnia przygotowuje kandydatów do tego zawodu w sposób kompleksowy – zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Uczeń pozna współczesne technologie cukiernicze oraz nauczy się poprawnych technik wytwarzania produktów z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. To także możliwość nabycia teoretycznej wiedzy z zakresu otworzenia własnej działalności gospodarczej. Uczniowie nabywają także umiejętność porozumiewania się w jednym z języków obcych.

Jak wyglądają kursy na cukiernika?

Dla osób, które posiadają inne wykształcenie i chcą się przekwalifikować istnieje możliwość skorzystania z kursów. Z uwagi na szeroki zakres i wachlarz oferowanych szkoleń w kierunku cukiernika wszystko w gruncie rzeczy zależy od własnych preferencji oraz związane jest to głównie z potencjalnym stanowiskiem pracy. Dlatego też w takim przypadku łatwiej osiągnąć określoną specjalizację, a same kursy przydają się zarówno dla osób, które stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie, jak i dla osób wykształconych, które chcą poznać nowe techniki wytwórcze.

Program szkoleń oparty jest w głównej mierze na praktyce, a w minimalnym stopniu na teorii. W ten sposób kandydaci do uzyskania certyfikatu nabywają najbardziej użyteczne umiejętności przydatne w wykonywaniu codziennych obowiązków na danym stanowisku pracy. Przykładowo może to być nauka tworzenia szybkich wypieków, ciast i pączków. W innym przypadku może dotyczyć tworzenia wykwintnych tortów z nastawieniem na zdobnictwo i stosowanie rzadko spotykanych składników cukierniczych. Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć udział w kilku kursach, które kompleksowo pozwolą zwiększyć zasób umiejętności. Tym samym istnieje możliwość aplikowania na lepiej płatne stanowiska.

Jakie predyspozycje są wymagane w pracy cukiernika?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że praca cukiernika jest dość często wymagająca, a w niektórych przypadkach pracuje się podobnie jak w przypadku piekarzy, w systemie zmianowym. Potrzebna jest więc gotowość do takich wyzwań oraz predyspozycje fizyczne. Należy też wspomnieć o tym, że dobry cukiernik ma rozwinięty zmysł estetyczny, co przydaje się w zachowaniu określonych norm w tworzeniu podobnych do siebie wypieków oraz w trakcie wykonywania dekoracji. To także otwarty umysł oraz gotowość do nabywania nowych umiejętności.

Więcej na temat różnorakich ofert do pracy, także w innych zawodach można przeczytać między innymi w artykule pod adresem https://kochamwroclaw.pl/rosnie-ilosc-ofert-pracy-we-wroclawiu-sprawdz-w-ktorych-zawodach-najbardziej/.

Powiązane artykuły