Kaszel mokry – leczenie i objawy

Mokry kaszel - leczenie

Spis treści

Mokry kaszel, który naprzemiennie nazywany jest przez lekarzy także produktywnym, spowodowany jest głównie podrażnieniem nerwów znajdujących się w przełyku. Towarzyszy mu zazwyczaj odkrztuszanie śluzu lub plwociny. Kaszel mokry jest bardzo często następstwem jego suchej odmiany. Jakie są objawy i jak go leczyć? Czym się charakteryzuje?

Co to jest kaszel mokry?

Jak już wyżej wspomniano, kaszel mokry jest następstwem jego suchej odmiany i powstaje poprzez podrażnienie receptorów nerwowych, które znajdują się w przełyku. Jego zadaniem jest oczyszczenie górnych dróg oddechowych z wydzieliny, która się w nich zbiera.

Największa intensywność kaszlu mokrego pojawia się w godzinach porannych, gdy po całej nocy snu zbiera się w gardle duża ilość śluzu. Przyczyną jego powstanie może być alergia, mukowiscydoza, czy też infekcja. Do walki z nim zazwyczaj stosuje się leki wykrztuśne, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę i pozwalają ją łatwiej usunąć.

Jakie są objawy kaszlu mokrego?

Kaszel mokry charakteryzuje się przede wszystkim plwocinami i śluzem, które zbierają się w górnych drogach oddechowych, czyli nosie, gardle i oskrzelach. Ponadto dosyć charakterystycznym objawem jest tak zwane uczucie drapania w gardle. Oprócz tego mogą wystąpić jeszcze bóle w klatce piersiowej i duszności.

W przypadku dzieci kaszel mokry może szczególnie doskwierać. Wszystko spowodowane jest tym, że nie potrafią one jeszcze wypluwać wydzieliny przez co po odkaszlnięciu z powrotem ją połykają. W ten sposób dochodzi do podrażnienia żołądka, co może skutkować odruchami wymiotnymi.

Jak leczyć mokry kaszel?

Zadaniem kaszlu mokrego jest usuwanie zbierającej się wydzieliny, toteż nie powinno się hamować jego odruchów. W celu łatwiejszego i szybszego pozbywania się plwocin i śluzu z gardła stosuje się leki ułatwiające odkrztuszanie i rozrzedzające zalegające płyny w przełyku. Pomocnym może okazać się leżenie we właściwej pozycji oraz oklepywanie klatki piersiowej.

W przypadku pacjentów zaintubowanych oraz dzieci wydzielina jest odsysana. Syropy, które są stosowane w walce z mokrym kaszlem w swoim składzie mają zazwyczaj wyciąg z bluszczu pospolitego, pierwiosnka lekarskiego i babki lancowatej. Leki wykrztuśne powinny być stosowane do momentu, kiedy objawy mokrego kaszlu nie ustąpią.

Powiązane artykuły